„A BKIK kiemelt feladata, hogy térítésmentesen pályaorientációs tevékenységet végezzen a budapesti székhelyű iskolákban. A 2022-es évben 7216 gyermek vett részt programjainkon, 321 esemény keretein belül” – árulta el Veronika, és hozzátette, „a BKIK Szakképzési Irodájának a pályaorientáció mellett egyéb, szakképzéshez kapcsolódó tevékenységei a mesterképzés, a szakmai vizsgáztatás, illetve a duális képzőhelyek nyilvántartásba vétele.”
A BKIK pályaorientációs csapata egy új koncepció szerint már 5-12. osztályig szervez programokat iskoláknak. A szakértő elmondta: alapvető fontosságúnak tekintik, hogy minden foglalkozásuk élményalapú és interaktív legyen. Ezek 4 fő csoportba sorolhatók.
„Az osztályfőnöki óra keretében önismereti, szakmaismereti játékokon keresztül visszük közelebb a szakmákhoz és önmaguk mélyebb megismeréséhez a diákokat. A cég- és tanműhely-látogatás az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy a gyerekek megismerkedhessenek a szakmákkal, így a valós munkakörnyezetben tehetik ezt meg. Számos kitűnő partnerünk segít nekünk abban, hogy szervezett céglátogatásaink kiemelkedő élményt nyújtsanak a fiataloknak. Például Aeropark-Reptérlátogatás, Danubius Hotels Group, BKV Járműjavító Telep, stb... A tájoló napokon négy szakmát viszünk ki az iskolába, ahol négy osztály lehetőséget kap, hogy négy foglalkozáson vegyen részt, vetésforgóban. Így egy délelőtt alatt négy szakmát is kipróbálhatnak a tanulók, kis tárgyakat készítve 45 perc alatt. Foglalkozásaink témái például a szakács, cukrász, asztalos, kárpitos, burkoló, keramikus mesterségek. Az egyéni tanácsadásoknak köszönhetően pedig lehetőség van arra is, hogy a szülő gyermekével együtt vegyen részt tanácsadáson. Ilyenkor kb. 1,5 órában beszélgetünk külön a szülővel, majd a gyermekkel, aki egy pályaorientációs kérdőívet is kitölt. Az alkalom után 1 oldalas visszajelzőt küldünk, melyben akár iskolát, ágazatot, szakmát is tudunk ajánlani a jelentkezőknek.”
Veronikát arról is kérdeztük, mit tapasztal, mennyire népszerű a jelenleg pályaválasztás előtt állók körében a szakképzésben való továbbtanulás gondolata. „Azt tapasztaljuk, hogy egyre nő a technikumok iránt az érdeklődés, ám még mindig sok lehetőség homályban van a tanulók számára. A pályaválasztás egy összetett, sokrétű helyzet, ezért a BKIK Pályaorientációs csapata minden lehetőséget megragad, hogy információkat juttasson el az érintettekhez. Például idén második alkalommal rendezzük meg az Ismerkedj a Szakmákkal! című rajzpályázatunkat. Ezen 5., 6. és 7. évfolyamos diákok indulhatnak, három kategóriában, és tíz-tíz szakmából választva dönthetik el, mi legyen rajzuk témája. Az első három helyezett nemcsak értékes művész-szettet nyer, hanem elvisszük őket az általuk rajzolt szakma workshopjára is.”
Veronika szerint a szülők és diákok azért is vannak nehéz helyzetben, ha szakképzésekről és pályaválasztásról van szó, mert kevéssé ismerik a szakmák területeit, illetve nehezen tartják a lépést a folyamatosan megújuló szakmák világával: éppen ebben segít a BKIK és pályaorientációs tanácsadói. Ráadásul a BKIK idén stratégiai partnerségre lépett a SzakMÁzz! Egyesülettel, így fő támogatói lettek a SzakMÁzz! Budapest pályaválasztási kiállításnak, amelyet 2023. október 17-18-án rendeznek meg.