A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara legfőbb tevékenységeiről Kőhalmi Kálmánt, a kamara pályaorientációs tanácsadóját kérdeztük. A DKIK kiterjedt szolgáltatási palettával támogatja a helyi vállalkozásokat, közösséget és pályaválasztás előtt állókat. Az ingyenes adó- és számviteli tanácsadástól kezdve a pályaorientáción át segíti a vállalkozói tevékenységet, valamint előadások, konferenciák és céglátogatások szervezésével lehetőséget biztosít a tapasztalatcserére és a hálózatépítésre. A kamarai honlap, hírlevelek és közösségi média felületek aktuális információkkal látják el a tagokat a legfrissebb jogszabályváltozásokról, gazdasági hírekről és pályázati lehetőségekről.
Pályaorientációs kezdeményezéseivel aktív szerepet vállal a DKIK a fiatalok élményalapú szakmamegismerésében. „Együttműködés kialakítására törekszünk a pályaorientáció terén érintett térségi szereplőkkel, és részt veszünk egymás programjain” – hangsúlyozza Kőhalmi Kálmán. A kamara számos programot szervez, mint például iskolai pályaorientációs napokat, nyári táborokat és üzemlátogatásokat, ahol a fiatalok közvetlenül ismerkedhetnek meg a különböző szakmákkal. Emellett olyan interaktív tevékenységeket is kínál, amelyek lehetőséget biztosítanak a diákoknak saját képességeik kipróbálására. Kőhalmi Kálmán hozzátette, hogy „a kamara továbbá egy Facebook-oldalon keresztül is aktívan részt vesz a döntés előtt álló fiatalokhoz szóló kommunikációban, támogatva a pályaorientációs folyamatot.”
A szakképzés és továbbtanulás népszerűsítése a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara számára is olykor kihívást jelent, azonban az érdeklődők száma folyamatosan nő. „A technikum iránt jelentős az érdeklődés, fontos lenne a gimnázium, érettségi utáni szakmatanulás lehetőségét bővíteni, támogatni, hiszen akkor már egy széles közismereti tudással, érettebben választhatnának szakmát azok a fiatalok, akik nem jutnak be a felsőfokú képzésekre, vagy már nem is céljuk az” – folytatta a pályaorientációs tanácsadó.
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara célja, hogy a fiatalok tájékozott döntéseket hozhassanak a jövőjüket illetően, és minél felkészültebben léphessenek a munka világába. Fontosnak tartja, hogy a diákok megismerjék a különböző szakmák változó jellegét és az azokkal járó lehetőségeket. Emellett kiemeli a gyakorlati tapasztalatszerzés fontosságát is, amely segítheti a fiatalok hiteles képalkotását az eltérő munkakörnyezetekről és feladatokról.