„A kamarai pályaorientációs programelemek megvalósításának célja, hogy a tanulók, a szülők, valamint a pedagógusok minél szélesebb rálátást nyerjenek a szakképzés egészére és a különböző szakmákra” – fogalmazott Medovárszkyné Szeles Zita. A kamara kiemelt figyelmet fordít olyan programok szervezésére, ahol külső szakember bevonásával személyes pályaválasztási tanácshoz juthatnak az osztályok. „Éppen ezért a kamara jelen van az osztályfőnöki órákon, ahol pályaválasztási és szakképzési tájékoztatóval, játékos csoportos pályaorientációs foglalkozásokkal segítik a gazdasági önkormányzat munkatársai a diákokat a pályaválasztásban” – fűzte hozzá a pályaorientációs tanácsadó. Emellett az ágazati szülői értekezleteken is mindig a gazdálkodó szervezetek egy-egy ágazat elismert szakemberét kérik fel előadónak. Rendhagyó módon az értekezletre 6. és 7. osztályos diákokat is meghívnak, hogy utána együtt tudják átbeszélni a hallottakat.
A CSKIK egy rendhagyó módon ad lehetőséget a diákoknak, hogy nyolc szakmát testközelből is megismerhessenek, anélkül, hogy kilépnének az iskola falai közül. „A jelen kor kihívásainak eleget téve a digitális technika felhasználásával a tanulók virtuális szemüveggel tekinthetnek be a szakmák világába” – számolt be Medovárszkyné Szeles Zita, aki hozzátette, hogy „egy alapszakma virtuális megismerése nyolc percet vesz igénybe. Jelenleg ez az egyik legnépszerűbb pályaorientációs programeleme a kamarának”. Nemcsak egyénileg tapasztalhatják meg a tizenévesek az élményalapú tanulást, hanem közösen is „Az én utam” pályaorientációs társasjáték kipróbálásával: „A játék során a szereplők a pályaválasztás különböző szakaszain (tanulás, álláskeresés, munka világa és pályamódosítás) haladnak keresztül, de nemcsak a saját útjukat kísérhetik figyelemmel, hanem más résztvevőkét is.”
Sokszor nem jut el mindenhova a segítség, ahol szükség lenne rá. A vármegye minden szegletén jelen lehetnek a szakmaválasztás nehézségével küzdő fiatalok, akik tanácstalanul állnak a jövőjük előtt. A CSKIK programjaikkal a falusi iskolákban tanuló gyerekeket is szeretné elérni: „Ezen iskolákban az intézményvezetőkkel és a pályaorientációért felelős személyekkel is partneri kapcsolatot alakított ki a kamara, melyet ebből eredően gyakran kérnek fel továbbtanulást támogató osztályfőnöki órák megtartására, így az osztályoknál van mód felmérni, hogy mely ágazatok népszerűek és melyek bemutatására lenne igény” – jelentette ki a pályaorientációs tanácsadó.
Medovárszkyné Szeles Zita a gazdasági önkormányzat terveire is kitért, amik fókuszában a térségi vállalkozások fejlesztése és a pályaorientációs eseményeken alapuló együttműködések állnak. A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara folyamatosan törekszik az önkéntes taglétszám növelésére, valamint szakmai rendezvényekkel, vitákkal és programokkal segíti a vállalkozások hosszú távú fennmaradását és hatékony működését. Mindezek mellett a gazdasági önkormányzat pályaorientációs tanácsadója számos iskolát segít a pályaválasztásban. „A kamara fő célkitűzése a fiatalok önismeretének fejlesztése, a számukra megfelelő életúttervezéshez szükséges információk biztosítása.” – zárta gondolatait Medovárszkyné Szeles Zita.