Marci gyerekkora óta szeretett szerelgetni, középiskolában pedig gépészetet tanult, ahol megismerkedett az elektronika világával. Ekkor döntött úgy, hogy mechatronikával szeretne foglalkozni. „A mechatronika magában foglalja az informatikát az elektronikát és a gépészetet, ezért minden részlegében fejlődhettem” – mondta. Marci számára technikumi képzése során vette kezdetét a versenyzés. „Először csak megyei, majd országos versenyen vettem részt, ezután jelentkeztünk csapattársammal, Krisztoferrel a WorldSkills válogatóra. Mint minden, ez sem ment egyszerűen, de addig küzdöttünk, hogy végül mi képviselhettük Magyarországot a világbajnokságon.”
Krisztofer szintén korán, már általános iskolásként rájött arra, hogy műszaki területen szeretné folytatni a tanulmányait. Technikumban töltött évei során megismerkedett a gépészeti alapokkal. „Később az érettségi elnököm vettette fel a mechatronikai technikusi képzés ötletét, mely hamar elnyerte a tetszésemet a szakmai sokszínűség miatt, és azt gondoltam, hasznos lesz a kétéves technikum.”
Tanulmányaik során többen is felhívták a figyelmüket tehetségükre és elhivatottságukra, ezért korán egyértelművé vált számukra, hogy ebben az ágazatban van a helyük.
„A WorldSkills-re több intenzív felkészítő során készültünk, amely azt jelenti, hogy kétszer 120 napon keresztül legalább napi 8 órát a Festo által biztosított műhelyben töltöttünk. Itt segített felkészítő tanárunk, Dr. Jánosi László, illetve korábbi versenyzők, akik minden tudásukat átadták nekünk. Sokszor ütköztünk olyan problémába, amely mellett nem mehettünk el, viszont ezek vittek előre, és amit csak lehetett, szerettünk volna hibázni, hogy a versenyen már ne fordulhasson elő ismeretlen probléma. Ezekből az akadályokból lehet tanulni, nem csak itt a versenyzés világában, de akár az élet számos területén segítséget jelenthet ez a gondolkodásmód és hozzáállás” – árulta el Marci. Krisztofer hozzátette, a felkészülési időszak hatalmas feladatot jelentett számunkra. „A tanulmányaink mellett kellett részt venni ezeken a rendkívül intenzív felkészüléseken. A műhelyben több korábbi versenyfeladatot megoldottunk, ezen felül új ismeretekkel és szakmai innovációkkal bővítettük tudásunkat. A felkészülés célja, hogy kellő gyorsasággal és pontossággal tudjunk feladatokat megoldani, olyan helyzetekben, ahol a hangzavar, a külső beszéd, az idő mind ellenünk dolgozott.”
A WorldSkills tehát nem csak szakmai szempontból támasztott kihívásokat a versenyzői elé, de mentálisan is komoly felkészülést igényelt. Marci úgy gondolja, éppen ezért ez egy olyan mérföldkő volt számára, ami jóval túlmutat egy egyszeri élményen és a szakmai tapasztalatokon. „A versenyzés egy igencsak megterhelő, ám nagyon nagy lépés volt az életünkben. Jó volt látni ahogy napról-napra egyre bonyolultabb feladatokat oldunk meg. Ez mutatja, hogy nem szabad feladni a versenyzést és semmit, amit az élet elénk dob.”
Krisztofer a versenyen való részvételt élete egyik legnagyobb élményének nevezte, és annak sokszínűségét emelte ki. „A tudat, hogy a világ minden tájáról az adott ország legjobbjai képviselték hazájukat, illetve, hogy ennek az előkelő társaságnak voltam részese, örömöt és büszkeséget jelent számomra.” A versenyzők négy napon keresztül oldották meg a szakmai feladatokat, átlagosan napi 6 óra alatt, ami folyamatos koncentrációt igényelt, de még a feladatok elvégzését követően sem lélegezhettek fel. Krisztofer elárulta, hogyan nézett ki egy átlagos versenynap: „A verseny során több hullámvölgyön kellett végig mennünk, felállni a nehéz helyzetekből, hogy a versenynapok végén elégedetten térjünk vissza a szállásra. Ezen felül további stresszfaktor volt, hogy a feladatok végeztével egy 5-6 órás pontozási folyamatot kellett végig várni a verseny helyszínén, így gyakori volt, hogy csak este 10-11 között végeztünk az adott nappal.”
A WorldSkills után a versenyzők részt vettek az EuroSkills-en is, ahol előkelő 3. helyen végeztek. De ezután sem pihennek: Krisztofer jelenleg a Bsc tanulmányait folytatja, és tervei között szerepel Msc és doktori képzés is, számára ideális pályának pedig a tanítást gondolja. Marci a felsőfokú tanulmányait már a versenyválogatóval párhuzamosan elkezdte mechatronikai mérnök szakon a Miskolci Egyetemen, ahol a mesterdiploma megszerzése is céljai között szerepel, továbbá szeretne fejlesztéssel foglalkozni, legfőbbképpen gyártósorok fejlesztése vonzza. „Ezek tervezésében és építésében az a szép, hogy egy adott termék legyártását az elejétől kezdve kell átlátni és ezek szerint kell a gépet is megtervezni. Úgy gondolom, ez egy biztos jövőt jelenthet számomra és a családom számára is.”