A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara legfőbb tevékenységeiről Tóth Ádám Zoltánt, a kamara stratégiai koordinátorát, oktatási és képzési szakigazgatóját kérdeztük. Ezek közé tartozik a teljesség igénye nélkül „a duális képzési tanácsadói hálózat működtetése, az ágazati alapvizsgára¬ delegálás ellátása, kamarai gyakorlati oktatói képzés és vizsgáztatás megvalósítása, továbbá a mesterképzés és vizsgáztatás stratégiai fejlesztése és lebonyolítása, az ágazati készségtanácsok működtetéséhez kapcsolódó feladatok ellátása, a szakmai versenyek szervezése és lebonyolítása, valamint a pályaorientációs tevékenységek megvalósítása.”
A BOKIK pályaorientációs tevékenységei meglehetősen színesek és szerteágazóak. Az őszi-téli időszak eseményei közé tartoznak többek között a szülői értekezletek és iskolai pályaorientációs napok. Az év további részében osztályfőnöki órák, valamint cég- és üzemlátogatások valósulnak meg, hogy a kamara minél több helyen jelen tudjon lenni. A nyári szünetben az iskolai programokat felváltják a nyári táborok, ahol más közegben nyílik lehetőségünk a diákok pályaválasztását segíteni.
„A pályaválasztás támogatása elsődlegesen egy tájékoztatóval kezdődik, amire lehetőség nyílik akár egy nagyobb volumenű pályaorientációs kiállításon egyénileg vagy akár egy iskolai osztályfőnöki órán egy teljes csoport számára” – fejti ki Tóth Ádám. „A tájékoztatást követően különböző pályaválasztási kérdőívekkel, tesztfeladatokkal és szakmai játékokkal segítjük az iránymutatást. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara információátadás és beszélgetés mellett nagy hangsúlyt fektet a különleges, modern módszerekre is, mint a VR-szemüveg, aminek segítségével hét különböző ágazatba tekinthetnek be a diákok és próbálhatják ki magukat az általuk választott mesterségekben."
A szakképzések jövőjéről is kérdeztük a koordinátort, aki ezzel kapcsolatban kifejezetten derűlátó. „A szakképzés és szakmatanulás évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend a diákok körében. Tapasztalataink alapján a jobb iskolai jegyekkel rendelkezők is szívesen jelölnek be elsők között technikumot a gimnázium helyett, ami a kedvező felsőoktatási továbbtanulásnak, a duális képzési lehetőségeknek, illetve az ösztöndíjrendszernek nagy mértékben köszönhető.”
Hogy miért is elengedhetetlen a megfelelő tájékoztatás és tájékozódás a pályaválasztás előtt álló fiatalok számára? „A továbbtanulási döntés meghozatalában a legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a diákok többsége nincs tisztában saját érdeklődési területével, illetve saját készségeivel és képességeivel, amelyek ismerete hozzájárulna az ideális pálya megtalálásához. Célunk tehát ezeknek a megismertetése és felszínre hozása, hogy a továbbtanulás célirányosan, az egyén számára megfelelő legyen.” Az önismeret tehát kulcsfontosságú, ha pályaválasztásra kerül sor. A BOKIK segítséget nyújt abban, hogy tisztába kerüljünk saját magunkkal, és ezáltal a hozzánk illő úton induljunk el. És ez nem csupán a szakmaválasztás terén fontos.