„A WorldSkills versenyről az osztályfőnököm, Németh Zoltánné Torma Ida által hallottam, aki a szakmai tanárom is volt az elmúlt években, amíg a gyakorló ápoló és szakápolói OKJ-s képzést végeztem a szegedi SZTE Kossuth Zsuzsanna Szakgimnáziumában. Egy osztályfőnöki óra keretén belül mesélt nekünk, az osztálynak erről a nem mindennapi versenyről. Indítani szeretett volna engem is, de eleinte kissé hezitáltam, annak ellenére, hogy középiskolás éveim alatt szívesen vettem részt különböző országos szakmai versenyeken, és értem el kimagasló eredményeket. Mindig is maximalista voltam magammal szemben, így kissé féltem rálépni erre az útra, hiszen tudtam, hogy több fordulós lesz a verseny, és a végén csak egyetlen egy versenyző képviselheti az országot és a szakmát” – mondta Blanka, aki, hála az osztályfőnöke motiválásának, végül mégis jelentkezett a megmérettetésre. Valószínűleg a többség számára nehéz elképzelni, hogyan zajlik egy szakmai világverseny, így Blankát a WorldSkills-en szerzett tapasztalatairól, élményeiről és a felkészülési folyamatról is kérdeztük. „Összesen 3 fordulója volt a nemzeti válogatónak, fordulóról fordulóra az osztályfőnököm segítségével készültem, illetve a szegedi klinikákon éppen zajló területi gyakorlatokon is készségesek voltak velem a szakdolgozók. Az országos versenyen elért első helyezésemmel kvalifikáltam magam a világversenyre. Ezután kezdetét vette az egyéni ütemterv alapján kialakított szakmai felkészítés. Részt vettem három hónapon keresztül a klinikai gyakorlatokon, Szegeden, ahol különböző osztályok, egészségügyi intézmények működésébe láthattam bele. Ezt követően további három hónapon át Budapesten, a Honvéd Kórház demonstrációs termében készültem fel szakértőmmel, ahol reggeltől délutánig nyolcórás gyakorlatok folytak” – itt már angol nyelven zajlott a felkészülés, hiszen ez a verseny hivatalos nyelve is. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egyéni angol órákat is biztosított a versenyzők számára, az Országos Kórházi Főigazgatóság pedig Blanka szakmai felkészülését támogatta, biztosította.
Blanka már 7 éve tudja, hogy az egészségügyi szférában szeretne elhelyezkedni, mivel a család egy barátja révén, aki mentősként dolgozik, lehetősége volt bepillantani a színfalak mögé. „Egy nap, mikor bent voltam a hódmezővásárhelyi mentőállomáson, figyeltem a kivonuló, kék lámpás, szirénázó mentőautókat, elfogott belül egy érzés, s attól a naptól kezdve tudom, én is közéjük szeretnék majd tartozni, a „hétköznapi hősök” közé, akik emberéletekért küzdenek nap mint nap, és akik bár látnak sok szomorúságot, a sikeres betegellátások és egy-egy aggódó hozzátartozó hálás köszönete megszépíti a hivatást. Ezt a szakmát ugyanis nem lehet munkaként végezni – csakis hivatásként. Így hát elindultam ezen az úton, egészségügyi szakgimnáziumban érettségiztem három évvel ezelőtt. Majd elvégeztem a gyakorló ápoló képzést iskolámban, most pedig általános ápolóként végeztem.”
Mivel kétségkívül az egyik legnemesebb, egyúttal sok szempontból megterhelő szakmáról van szó, különösen fontos, hogy tisztában legyen önmagával és a szakma kihívásaival az, aki azon gondolkodik, hogy egészségügyi dolgozónak áll – erről is kikértük Blanka véleményét. „Jó szívvel és bátran ajánlanám ezt a szakmát azok számára, akik affinitást éreznek magukban arra, hogy mások életét jobbá, egészségesebbé és szebbé tegyék. Akiket érdekelhet egy-egy betegség mögött rejtőző ok, akik szeretik a kihívásokkal teli és eseménydús hétköznapokat. Az egészségügy olyan, akár egy hatalmas lombkoronájú fa, melynek egy a gyökere, mégis szerteágazó területei vannak. Fontos, hogy a szakmában határozott fellépésű, empatikus, segítőkész, türelmes és nyitott legyen az, aki betegek körében mozog nap mint nap” – hangsúlyozza a WorldSkills sikeres versenyzője.