Augusztus vége izgalmas időszak volt a fiatal kertépítő, Homokay Ádám számára – de még izgalmasabbról álmodik. Idén az oroszországi Kazanban megrendezett World Skills versenyen ért el szép eredményt, holott szinte csak most kezdte elsajátítani szakmáját. „Egy éve járok a Varga Márton Kertépítő és Földmérő Szakközépiskolába, azóta tanulom a szakmát” – számolt be Ádám. – „Stummer Gergőnek kerestek egy alkalmas társat a versenyre, és mit ad Isten, engem választottak.”
Az eltelt idő alatt több versenyen is részt vett, köztük a pekingi „előolimpián” és az áprilisi Construma kiállításon. De hogy lehet sikeresen szerepelni egy ilyen eseményen? „A verseny során négy kategóriát értékelnek: famunkákat, a betonelemek építését, a tóépítést és a növényültetést. Mindegyikre külön pontokat kapunk. Miután adnak egy konkrét tervet egy nappal a verseny előtt, az összes résztvevőnek ugyanazt kell megépítenie” – mesélte Ádám, majd értékelés kapcsán hozzátette, hogy maximum a növényültetésben kapnak a versenyzők szabad kezet, egyébként két milliméteres toleranciával értékel a zsűri. „Így az győz, aki leginkább megfelel az elvártaknak.”
Mikor megkérdeztük, mi inspirálta Ádámot a szakmájával kapcsolatban, nem kellett sokat gondolkodnia. „Erdőszéli kertes házban lakom, és ez meghatározta a természetközeliségemet. Kiskorom óta tudom, hogy kertekkel szeretnék foglalkozni. Először apróságokat csináltam, mint fűnyírás és sövényvágás. Később viszont komolyabb munkákat is végeztem otthon, például sziklakert vagy kerti tó építése, és fákat is ültettem.”
És hogy mi lesz a következő? Ádámék már nagyban készülnek egy jövő évi, grazi rangadóra, ám emellett továbbtanulási terveket is dédelget. Elmondása szerint a versenyeken kívül a továbbtanulás is szem előtt van a tájépítész szakon. Arra is egyértelmű választ ad, mitől lehet szakmájában sikeres egy kertépítő. „Elszántnak kell lenni és mindent bele kell adni. Az elmúlt félévet az iskolában töltöttem, beköltöztem a kollégiumba, és reggeltől estig dolgoztam, építettem. Kitartás kell és állandó tanulás. Ezért lehet, hogy egy év után már érzem a kezemben a rutint, még a millimétereket is. Pontosabb lettem és gyorsabb ezáltal – sokszor már nem is kell gondolkoznom azon, mi szerepel a tervlapon, csupán ösztönből alkotok” – fűzte hozzá a World Skills kiválósági érmese.
Tudj meg többet a kertépítő szakmáról a www.szakmavilag.hu oldalon.