Az eddigi legjobb eredménnyel jött haza a magyar csapat az EuroSkills versenyről. Már előre lehetett látni, hogy ilyen erősek az idei versenyzőink?
Vujevich Rita: Folyamatosan részt vettem a magyar csapat felkészítésében, ott voltam a mentális tréningeken és workshopokon, már akkor látszott, hogy mennyire összeszedett a tásaság, nagyon felkészültek a versenyzők. Az eredmény is azt mutatja, hogy tudatosan versenyeztek, tudták, hogy mi a céljuk, és ez teljesen lejött a versenyzési attitűdjükből.
Mennyi ideig tart a felkészülés egy ilyen versenyre?
120 nap állt rendelkezésre egy évben, hogy felkészüljenek. Emellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tart mentális tréningeket és workshopokat, és természetesen a felkészülésben nagyon nagy szerepe van a piaci vállalatoknak, szakmai támogató szervezeteknek is, akik a szakmai tudás mellett az eszközöket, a helyszíneket biztosítják ahhoz, hogy nemzetközi szinten, nemzetközi színvonalon tudjanak tréningezni a fiatalok.
Egy sikeres versenyeredmény segít elhelyezkedni a fiataloknak a munkaerőpiacon?
Abszolút. Azt gondolom, hogy egy olyan fiatalnak, aki kijut egy ilyen eseményre – legyen ez akár egy Európa-bajnokság vagy világbajokság – már az maga egy érdem, hogy Magyarországot képviseli, tehát abban az időszakban ő Magyarország legjobbja az adott szakmában. Az ő szakmai portfóliójukat egy ilyen esemény, egy ilyen részvétel vagy egy jó eredmény igencsak magas szintekre emeli.
Vannak ebben a csapatban, akik már tavaly voltak a világversenyen, ők gondolom jövőre már nem indulhatnak újra. Hányan versenyezhetnek tovább ebből a csapatból?
Így van. Nemrég számoltuk össze, hogy hány versenyző marad velünk a jövő évi világversenyre: huszonhat versenyzőből három. Hamarosan összeáll a világverseny magyar csapata is, vannak szakmák, ahol már megtartották a válogatókat, és van, ahol most zajlik ez a folyamat.
Miben több az a fiatal, aki sikeres lehet egy ilyen versenyben?
A sikerhez a versenyző és az ő személyisége az alappillér. Egy sikeres versenyző elhivatott, alázatos a szakmájában, és tudja, hogy ez a verseny miről szól. Mögötte persze állnak szakemberek, akik felkészítik, segítik a szakmai támogatók, akik nagyon nagy munkát fektetnek egy diák felkészítésébe. Nagyon sokat hozzátesz a felkészüléshez a válogatóinknak a felépítése, hiszen a tavalyi évtől kezdődően már nem csak szakmai szinten válogatjuk a fiatalokat, hanem van egy mentális része is a folyamatnak. Itt kiderül, hogy a versenyző jelöltmennyire nyitott, mennyire fejleszthető, milyenek az attitűdjei – ezek a felmérések mind segítik a szakmai támogatókat, hogy kiválasszák a megfelelőt versenyzőt.
Azért vannak szubjektíven megítélhető szakmák, mondjuk egy fodrász vagy egy szépségápoló.
Igen, a kreatív szakmák tulajdonképpen mind, a grafikus is ilyen. Itt a versenyfeladatok összetétele szakmánként más, ezért a pontozási rendszer ahhoz alakított, vannak szubjektív értékelési részek is – de ezek mind olyan részek, amiket előre egyeztetnek és szakértők jóváhagyásával történik a versenyszabályzat értelmében.
Mi a további útja ezeknek a fiataloknak? Elengedi a program a kezüket?
A Skills-program egy nagy család, aki egyszer belekerül a programba és megízleli ennek az ízét, tulajdonképpen nem is szeretne ebből kiszállni, és valamilyen úton módon benne marad a tehetséggondozó programban. Egy bevált szokás és tendencia a cégeknél és szakmai támogatónál, illetve a versenyzőknél, hogy azok a fiatalok, akik már szerepeltek egy ilyen eseményen, benne maradnak a körforgásban és segítik a leendő versenyzők szakmai felkészülését.
Nehéz lehet nekikezdeni a következő évnek úgy, hogy teljesen új csapat lesz, így nem lehet ugyanazokat az elvárásokat támasztani feléjük...
Ez így van, de úgy hiszem, hogy minden versenyzőnk mindent el fog követni annak érdekében, hogy ezt a történelmi sikert, amit idén elért ez a csapat, húzóerőként használja az elkövetkezendő években.